piątek, 20 lipca 2012

[SPMP] Liczba projektów realizowanych równolegle


Na warunki pracy menedżera wpływa również liczba realizowanych przez podmiot równoległych projektów. Im więcej projektów prowadzi się jednocześnie, tym większa konkurencja o najlepszych specjalistów pomiędzy zespołami. Jeżeli porównać liczbę projektów równoległych do rocznych, to można wnioskować o przeciętnym czasie ich trwania, a im krótszy projekt tym mniej czasu na prawidłowy rozwój zespołu.


Badanie pokazało, że przeciętnie prowadzonych jest ponad 20 równoległych projektów. Należy zauważyć, że największą grupę (33%) stanowią te podmioty, które jednocześnie prowadzą od 3 do 5 projektów, przy czym niewiele mniejsze są odsetki tych organizacji, które znajdują się w przedziałach 6-10 i 11-25. Nie można pominąć faktu, że aż 10% ankietowanych zadeklarowało, że ich pracodawca zrządza jednocześnie od 25 do 50 projektami. Warto również podkreślić fakt, że odsetek organizacji, gdzie prowadzi się jeden lub dwa projekty w tym samym czasie jest stosunkowo niewielki. Można wobec tego podsumować, że ankieta wykazuje istnienie warunków potencjalnie silnej konkurencji o zasoby pomiędzy projektami, co jest dużym wyzwaniem dla menedżerów projektów.

Porównanie liczby projektów w roku do liczby przedsięwzięć prowadzonych równolegle zostało ujęte na poniższym wykresie w przekroju branżowym. Dzięki temu widać jakie warunki dla zarządzania projektami stwarza każda z nich.

Największa liczba projektów w roku, a zarazem najwyższy poziom przedsięwzięć prowadzonych równolegle występuje w branży FMCG. Co ciekawe są to zbliżone do siebie wartości. Może to oznaczać, że projekty w tej branży charakteryzują się długim okresem realizacji. Podobną tendencję wykazują branże: motoryzacyjna, BiR oraz non profit. W każdej innej liczba projektów w roku znacznie przewyższa średnią liczbę równoległych przedsięwzięć, co wskazuje na krótszy cykl ich życia. Branża informatyczna, w której przeciętnie zarządza się 119 projektami w roku cechuje się liczbą przedsięwzięć równoległych na poziomie 22. Można się spodziewać, że są one relatywnie krótkie. 

Wniosek

Wobec tego menedżerowie m.in. projektów informatycznych i finansowych muszą być przygotowani na szybkie wdrażanie rozwiązań integrujących zespół, tak aby w krótkich przedsięwzięciach móc osiągać dobre wyniki pracy zespołowej. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz