środa, 24 października 2012

[projekty] CERTYFIKATY - Scrum

Certyfikacja w zakresie metodyk zwinnych wydaje się być przyszłością. Przyczynia się do tego niewątpliwie bardzo dynamiczny rozwój zarządzania projektami IT, który zmierza ku elastyczności i podnoszeniu jakości wytwarzanego oprogramowania. Elastyczność w metodykach AGILE jest rozumiana na wiele sposobów. Wystarczy porównać ze sobą KANBAN i Scrum. Pierwsza metodyka zakłada całkowitą elastyczność i płynność realizacji zadań przez zespół projektowy, druga dzieli przedsięwzięcie na ściśle określone w czasie sprinty. Taki rozstrzał sam w sobie świadczy o elatyczności podejścia zwinnego i jest niejako wpisany w manifest AGILE. Mnogość różnego rodzaju podejść do elastycznego zarządzania projektami sprawia jednak zasadniczy problem decyzyjny w obszarze certyfikacji. Z jednej strony oferowane są możliwości potwierdzenia znajomości filozofii AGILE przez PMI certyfikatem PMI-ACP, z drugiej specjalistyczne certyfikaty metodyki Scrum. Z racji tego, że certyfikat PMI-ACP został omówiony w części poświęconej certyfikacji PMI, skupię się teraz na certyfikatach Scrum.

Certyfikacja Scrum już od strony formalnej jest prawdziwie AGILE, a to za sprawą zamieszania wywołanego przez twórcę metodyki Kena Schwabera, który wyłamał się ze struktur Scrumalliance i założył konkurencyjną organizację Scrum.org. Pomijając przyczyny rozłamu, należy zwrócić uwagę na jego poważne konsekwencje, wśród których najpoważniejszą jest pojawienie się konkurencyjnych certyfikatów Scrum. Pełną gamę prezentuje poniższa lista:

Scrumalliance
  1. [Poziom 1] Certified Scrum Developer (CSD)
  2. [Poziom 1] Certified Scrum Master (CSM)
  3. [Poziom 1] Certified Scrum Product Owner (CSPO)
  4. [Poziom 2] Certified Scrum Professional (CSP)
  5. [Poziom 3] Certified Scrum Coach (CSC)
  6. [Poziom 3] Certified Scrum Trainer (CST)
Głównym założeniem certyfikacji Scrumalliance jest uczestnictwo w szkoleniach, które mają zapewnić kandydatowi znajomość praktycznego zastosowania metodyki. Wyklucza to możliwość przystąpienia do egzaminu certyfikacyjnego wyłącznie w oparciu o teoretyczną znajomość tematu. W pewnym sensie jest to podejście podobne do stosowanego w ścieżce certyfikacji PRINCE2. Do uzyskania certyfikatów pierwszego poziomu wystarcza uczestnictwo w kursie i zdanie egzaminu. Do osiągnięcia poziomu Certified Scrum Professional, który potwierdza wyśmienitą znajomość metodyki, trzeba posiadać jeden z certyfikatów pierwszego poziomu i dodatkowo 2000 godzin doświadczenia w projektach Scrumowych. Dodatkowo wymagana jest opłata w wysokości 300$. Żeby utrzymać poziom CSP menedżer musi zbierać punkty rozwoju osobistego, podobnie jak w PMI. Jeżeli nie uda się uzyskać odpowiedniej liczby punktów, certyfikat traci ważność po dwóch latach od daty jego otrzymania. Wejście na trzeci poziom w Scrumalliance jest już dużo trudniejsze i wymaga akceptacji kandydatury przez przedstawicieli struktur tej organizacji.  

Scrum.org
  1. Professional Scrum Master I (PSM I)
  2. Professional Scrum Master II (PSM II)
  3. Professional Scrum Product Owner I (PSPO I)
  4. Professional Scrum Product Owner II (PSPO II)
  5. Professional Scrum Developer I (PSD I)
Podejście Scrum.org jest zasadniczo inne od Scrumalliance, ponieważ nie zmusza kandydatów do udziału w kursie. Takie postępowanie ma swoje przyczyny we wczesnych praktykach Scrumalliance, które do certyfikatów poziomu pierwszego wymagało jedynie uczestnictwa w kursie. Było to bezpośrednią przyczyną rozłamu i powstania Scrum.org. Uzyskanie certyfikatu Scrum.org jest przez to znacznie tańsze i szybsze, ponieważ można podejść do egzaminu rejestrując się samodzielnie na stronie internetowej i opłacając przez sieć niewielką, jak na standardy certyfikacji w zarządzaniu projektami, opłatę.

Poniżej prezentuję zestawienie przybliżonych cen uzyskania certyfikatów, jakie uzyskałem analizując ofertę firm szkoleniowych na polskim rynku. Oczywiście certyfikaty Scrum.org nie zawierają w sobie kosztów szkolenia, stąd ich dużo niższa cena.

  1. [Poziom 1] Certified Scrum Developer (CSD) - około 4000 PLN
  2. [Poziom 1] Certified Scrum Master (CSM) - około 4000 PLN
  3. [Poziom 1] Certified Scrum Product Owner (CSPO) - około 4000 PLN
  4. [Poziom 2] Certified Scrum Professional (CSP) - 300$
  5. Professional Scrum Master I (PSM I) - 100$
  6. Professional Scrum Master II (PSM II)- 500$
  7. Professional Scrum Product Owner I (PSPO I) - 100$
  8. Professional Scrum Product Owner II (PSPO II) - 500$
Niewątpliwie warto zainteresować się certyfikatem Scrum, jeżeli obecnie lub w przyszłości wiąże się swoją karierę z zarządzaniem projektami IT. Lepszym wyborem wydaje się postawienie na Scrum.org, ponieważ wiele wskazuje na to, że niedługo będzie to jedyny obowiązujący standard. Wskazuje na to między innymi wycofywanie się wielu firm szkoleniowych z kursów Scrumalliance na rzecz szkoleń Scrum.org.

Linki
Scrumalliance - http://scrumalliance.com/
Scrum.org - http://scrum.org/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz