poniedziałek, 8 października 2012

[projekty] CERTYFIKATY - IPMA

Podobnie jak PMI, również IPMA (International Project Management Association, w Polsce do niedawna SPMP, czyli Stowarzyszenie Project Management Polska) wypracowało swój standard certyfikacji. Podejście IPMA różni się od PMI dość znacząco, przede wszystkim ze względu na stopniowanie certyfikatów, zamiast specjalizacji w poszczególnych obszarach zarządzania projektami. W praktyce oznacza to, że kandydaci wraz ze wzrostem kompetencji przechodzą na coraz wyższe poziomy certyfikacji od poziomu D do A. W przypadku certyfikatów PMI, osoba posiadająca tytuł PMP może rozwijać się w różnych kierunkach specjalistycznych, np. zarządzania ryzykiem, ale nie jest to tożsame z "wchodzeniem na wyższy poziom".

Analogicznie do PMI również w IPMA zakłada się procedurę recertyfikacji. Każdy wydany certyfikat ma ważność 5 lat i do przedłużenia jego ważności potrzebne jest udokumentowanie aktywności w obszarze zarządzania projektami oraz oczywiście opłata (1000zł, nie dotyczy poziomu D). Co ciekawe, nie ma formalnych kryteriów dotyczących tej aktywności, więc menedżer musi kierować się własnym osądem na temat intensywności działań w zakresie samorozwoju.

Można zaryzykować stwierdzenie, że certyfikacja IPMA jest "inna niż wszystkie". Przede wszystkim dlatego, że prócz wymagań dotyczących kompetencji technicznych, bierze również pod uwagę obszary behawioralny oraz kontekstowy. Pierwszy z nich dotyczy osobowości menedżera, postaw i zachowań jakie reprezentuje. Drugi dotyczy miejsca kierownika projektu w organizacji zorientowanej na realizację programów i portfeli.

Charakterystyka wszystkich poziomów certyfikacji IPMA wygląda następująco:

  1. Poziom D (najniższy)
    Wymagana jest jedynie wiedza na temat zarządzania projektami. Istotne jest aby kandydat posiadał kompleksową wiedzę o wszystkich obszarach zarządzania projektem.
  2. Poziom C (pierwszy praktyczny)
    Kandydaci muszą posiadać praktyczne umiejętności zarządzania prostymi projektami lub częściami złożonych przedsięwzięć.
  3. Poziom B (zaawansowany)
    O certyfikat tego poziomu mogą ubiegać się menedżerowie dużych, złożonych przedsięwzięć.
  4. Poziom A (najwyższy)
    Kandydaci do najwyższego poziomu certyfikacji IPMA muszą posiadać kompetencje wystarczające do zarządzania programami i portfelami projektów.
Koszty uzyskania certyfikatów wyglądają następująco:
  1. Poziom D - 1000zł
  2. Poziom C - 6000zł
  3. Poziom B - 8000zł (lub dopłata 3000zł do poziomu C)
  4. Poziom A - 10000zł (lub dopłata 3000zł do poziomu B)
Linki:
IPMA Polska - http://www.ipma.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz