wtorek, 2 października 2012

[projekty] CERTYFIKATY - PMI

Kwestię certyfikacji z zakresu zarządzania projektami poruszałem już w ramach bloga kilkakrotnie. Polecam artykuły z badań prowadzonych wspólnie z SPMP. Pokazały między innymi silny związek doświadczenia menedżerów projektów z poziomem posiadanego certyfikatu. Abstrahując od badań, każdy menedżer projektów wie, że dobry certyfikat znacznie podnosi jego wartość rynkową, dając dostęp do większej liczby zleceń i pozwalając na żądanie wyższych stawek za pracę. Uzyskanie certyfikatu wiąże się jednak z koniecznością spełnienia szeregu wymagań odnośnie wiedzy i doświadczenia, a także z poniesieniem wysokich (lub bardzo wysokich) kosztów. W serii artykułów na temat certyfikatów przybliżę wymagania stawiane kandydatom przez podmioty certyfikujące. Liczę na to, że przedstawione informacje pomogą w dokonaniu świadomego wyboru ścieżki certyfikacji.

Prawdopodobnie najbardziej cenionymi certyfikatami na rynku pracy są dokumenty wydawane przez Project Management Institute (PMI). Wielokrotnie słyszałem, moim zdaniem mylne, opinie, stawiające "przyrostek" PMP wyżej niż "przedrostek" dr, pomimo tego, że w pierwszym wypadku wystarczy zaliczyć czterogodzinny egzamin, a w drugim potrzebne jest przejście wieloletniej, ciężkiej drogi badawczej. PMI jest instytujcą rozpoznawaną na całym świecie i przez długie lata swojego istnienia wypracowała szeroką gamę różnego rodzaju certyfikatów, o które mogą się starać menedżerowie projektów.

Certyfikaty, jakie nadaje PMI to:

  1. CAPM - Certified Associate in Project Management
    Podstawowy certyfikat PMI. Mogą się o niego ubiegać wszyscy. Wystarczy wykazać 1500 godzin (czyli w praktyce około rok) pracy w zespołach projektowych lub mieć zaliczone 23 godziny formalnej edukacji w obszarze zarządzania projektami.  
  2. PMP - Project Management Professional
    Najważniejszy certyfikat PMI i prawdopodobnie najbardziej wartościowy certyfikat na świecie. Żeby go zdobyć trzeba posiadać minimum dyplom licencjata, 35 godzin edukacji z zakresu zarządzania projektami i 4500 godzin (około 3 lata) doświadczenia jako menedżer projektów, a w przypadku braku dyplomu dodatkowe 3000 godzin (około 2 lata) doświadczenia. Dodatkowo do utrzymania certyfikatu potrzebne jest zdobycie minimum 60 punktów Professional Development Units (PDU) cyklicznie w okresach trzyletnich. Reguluje to Continuing Certification Requirements (CRR) Program. Sposobów na zdobywanie punktów jest kilka. Są to przede wszystkim godziny spędzone na szkoleniach i konferencjach akredytowanych przez PMI. Zaliczany jest również wkład własny w rozwój dziedziny poprzez publikowanie tekstów, prowadzenie badań, szkoleń itp. Szczegółowo opisuje to podręcznik PMP (http://www.pmi.org/Certification/~/media/PDF/Certifications/pdc_pmphandbook.ashx). 
  3. PgMP - Program Management Professional
    Certyfikat skierowany do menedżerów programu. Nie należy traktować tego certyfikatu jako poziomu wyższego od PMP. Jest to raczej dodatkowa kategoria certyfikacji, potwierdzająca umiejętność zarządzania wieloma projektami dla realizacji celów strategicznych organizacji. Od kandydatów oczekuje się dyplomu licencjata, czteroletniego doświadczenia w zarządzaniu projektami i czteroletniego doświadczenie w zarządzaniu programami. Dyplom można wymienić na dodatkowe trzy lata doświadczenia w zarządzaniu programami. Zasady dotyczące utrzymania certyfikatu są identyczne, jak dla PMP.
  4. PMI-SP - PMI Scheduling Professional
    Jeden z dwóch "technicznych" certyfikatów PMI. Potwierdza zaawansowane umiejętności w zakresie harmonogramowania pracy w projektach. Warto zaznaczyć, że nie jest to typowy, menedżerski certyfikat. Do jego uzyskania potrzebny jest dyplom licencjata, 3500 godzin doświadczenia w harmonogramowaniu i 30 godzin edukacji w tym zakresie. Dyplom można wymienić na dodatkowe 1500 godzin doświadczenia i 10 godzin edukacji.
  5. PMI-RMP - PMI Risk Management Professional
    Drugi z "technicznych" certyfikatów. Poświadcza wiedzę i umiejętności w zakresie zarządzania ryzykiem w projekcie. PMI podkreśla, że certyfikat dokumentuje również kompetenecje w pozostałych obszarach zarządzania projektami. Od kandydatów oczekuje się dyplomu licencjata, 3000 godzin doświadczenia w zarządzaniu ryzykiem i 30 godzin edukacji w tym zakresie. Zamiast dyplomu można wykazać dodatkowe 1500 godzin doświadczenia i 10 godzin edukacji.
  6. PMI-ACP - PMI Agile Certified Practitioner
    Jeden z najnowszych certyfikatów nadawanych przez PMI i swego rodzaju odpowiedź na oczekiwania rynku. Dokumentuje kompetencje w zakresie elastycznego/zwinnego/AGILE zarządzania projektami. Wymagane jest 3500 godzin doświadczenia, w tym 1500 w projektach zarządzanych wg zasad AGILE i 21 godzin edukacji w zakresie technik AGILE. 
  7. OPM3 - Organizational PRoject Management Maturity Model
    Certyfikat dla menedżerów portfela. W przeciwieństwie do innych, nie są ustalone ścisłe kryteria, jakie muszą spełnić kandydaci. Każda aplikacja jest rozpatrywana indywidualnie. Do uzyskania certyfikatu niezbędne jest ukończenie specjalistycznego kursu organizowanego przez PMI.
Uzyskanie certyfikatu wiąże się z poniesieniem kosztów. W przypadku PMI nie jest konieczne płacenie za akredytowane szkolenia, wystarczy opłata za sam egzamin. Kwota różni się w zależności od tego, czy jest się członkiem PMI, czy przystępuje się do egzaminu jako osoba niestowarzyszona. Cennik wygląda następująco (dla wersji elektronicznej):
  1. CAPM - 185/250 Euro
  2. PMP - 340/465 Euro
  3. PgMP - 1250/1500 Euro
  4. PMI-SP - 430/555 Euro
  5. PMI-RMP - 430/555 Euro
  6. PMI-ACP - 365/415 Euro
  7. OMP3 - 450 USD
Linki:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz